Гузир Володимир Павлович

Экс-перший заступник Генерального прокурора України

Біографія

Народився 4 грудня 1955 р. у с. Липцях на Слобожанщині.

Після закінчення у 1973 році Барвінківської середньої школи працював водієм Барвінківського міжрайонного дорожньо-будівельного управління.

З 1974 року по 1976 рік проходив строкову військову службу у Збройних силах. Після демобілізації працював водієм Барвінківського районного відділення «Сільгосптехніка», судовим виконавцем Барвінківського районного суду Харківської області. У 1980 році вступив до Харківського юридичного інституту ім. Ф. Е. Дзержинського, який закінчив у 1984 році.

У 1983 році розпочав трудову діяльність в органах прокуратури стажистом прокуратури Мінського району м. Києва.

1984—1989 роки — слідчий прокуратури Мінського району м. Києва.

1989—1991 роки — старший слідчий прокуратури м. Києва.

1991—1992 роки — старший помічник прокурора м. Києва по нагляду за виконанням законодавства в міжнаціональних відносинах.

1992—1993 роки — в.о. старшого помічника прокурора м. Києва з питань інформатики та комп’ютеризації, заступник начальника слідчого відділу прокуратури м. Києва.

1993—1999 роки — прокурор Ленінградського району м. Києва.

З січня по травень 1999 року — начальник відділу нагляду за додержанням законів органами СБУ, державної митної служби та прикордонної охорони при провадженні оперативно-розшукової діяльності, дізнання та досудового слідства прокуратури м. Києва.

З травня по грудень 1999 року — начальник управління нагляду за додержанням законів органами СБУ, державної митної служби та прикордонної охорони при провадженні оперативно-розшукової діяльності, дізнання та досудового слідства Генеральної прокуратури України.

1999—2002 роки — начальник управління підтримання державного обвинувачення в судах Генеральної прокуратури України.

2002—2004 роки — прокурор Дніпровського району м. Києва.

У квітні 2004 року звільнився за власним бажанням у зв’язку з виходом на пенсію за вислугу років.

З лютого по липень 2005 року — начальник управління підтримання державного обвинувачення в судах Генеральної прокуратури України.

Упродовж 2005 року обіймав посади прокурора Житомирської та Волинської області.

2005—2007 роки — перший заступник начальника Головного управління нагляду за додержанням законів при провадженні оперативно-розшукової діяльності, дізнання та досудового слідства Генеральної прокуратури України.

З травня по жовтень 2007 року — заступник начальника Головного управління нагляду за додержанням законів при провадженні оперативно-розшукової діяльності, дізнання та досудового слідства Генеральної прокуратури України.

2007—2010 роки — перший заступник начальника Головного управління нагляду за додержанням законів при провадженні оперативно-розшукової діяльності, дізнання та досудового слідства Генеральної прокуратури України.

2010—2011 роки — перший заступник начальника Головного управління нагляду за додержанням законів спецпідрозділами та іншими органами, які ведуть боротьбу з організованою злочинністю і корупцією Генеральної прокуратури України.

У лютому 2011 року звільнився за власним бажанням.

З квітня 2012 року по липень 2014 року займався індивідуальною адвокатською діяльністю.

З 9 по 30 липня 2014 року — заступник начальника Головного управління нагляду у кримінальному провадженні — начальник управління нагляду за додержанням законів органами Служби безпеки України, Державної митної служби та Державної прикордонної служби України Генеральної прокуратури України.

З липня 2014 року по лютий 2015 року — перший заступник начальника Головного управління нагляду у кримінальному провадженні Генеральної прокуратури України.

Наказом Генерального прокурора України від 14 лютого 2015 року № 208 ц призначений заступником Генерального прокурора України та затверджений членом колегії Генеральної прокуратури України.

Наказом Генерального прокурора України від 2 квітня 2015 року № 540 ц призначений першим заступником Генерального прокурора України.

Сім’я

Одружений. Має сина.

Скандали прокурора Гузира

Володимир Гузир в органах прокуратури починав стажистом прокуратури Мінського району(нині Оболонський) Києва. Упродовж 2005 року обіймав посади прокурора Житомирської та Волинської областей.

З квітня 2012 року по липень 2014 року займався індивідуальною адвокатською діяльністю. У липні 2014 року повертається до прокуратури на посаду заступника начальника Головного управління нагляду у кримінальному провадженні — начальника управління нагляду за додержанням законів органами Служби безпеки України, Державної митної служби та Державної прикордонної служби України Генеральної прокуратури України.

14 лютого 2015 року призначений заступником генерального прокурора України [1], а 2 квітня вже першим заступником генпрокурора України.

Найбільше Гузир запам’ятався тим, що у 2015 році у так званій справі "діамантових прокурорів" Володимира Шапакіна та Олександра Корнійця намагався чинити тиск на прокурорів, які вели справу[2].

Згодом журналісти проекту Слідство.Інфо звинуватили Гузира в тому, що він будує власний прокурорський клан[3]. Так його син Дмитро на той час працював в управлінні міжнародно-правого співробітництва ГПУ[4], а в 2016 році навіть встиг отримати в користування службову квартиру майже в 90 кв.м.[5]

У 2010 році Дмитро Гузир на своїй BMW 318 врізався в Lanos, в якому їхав чоловік з дружиною і п’ятирічною донькою[6]. У протоколі було чітко зазначено, що водій Lanos під час удару ззаду просто рухався в своїй смузі, не здійснюючи жодних маневрів. Тому чоловік був здивований, отримавши через деякий час рішення суду, яке свідчило, що він винен в ДТП і повинен відшкодувати Дмитру Гузирю 160 тисяч гривень, в тому числі 20 тисяч гривень моральної компенсації. Пояснюючи свою позицію в коментарі одній із газет, Дмитро Гузир тоді заявив, що в результаті аварії "змушений був їздити на громадському транспорті": "Це створювало незручності, до того ж я потер взуття".

Після ДТП Дмитро Гузир купив собі Toyota Land Cruiser 2011 випуску за 386 тисяч гривень(близько 50 тис. доларів на той час), про що вказував у своїх деклараціях за наступні роки[7]. На той момент він працював прокурором прокуратури Солом’янського району Києва. У декларації за 2013 рік вказано, що його річний дохід становив 76 тисяч гривень[6].

Впливову посаду заступника прокурора міста Києва обіймав племінник Гузира Олександр Авраменко[8] . Станом на 18 жовтня 2018 року Авраменко очолював управління з розслідування кримінальних проваджень слідчими органів прокуратури та процесуального керівництва прокуратури Києва.

Зять Володимира Гузиря Ілля Рафаловський за повідомленням ЗМІ свого часу очолював управління цінних паперів банку біглого бізнесмена Сергія Курченка "Брокбізнесбанку"[9]. Станом на липень 2015 року він був співвласником фірми "Сучасні фінансові інструменти"[10] і перестав значитись засновником лише в лютому 2016 р. "Сучасні фінансові інструменти"[11], в свою чергу, досі є засновником ТОВ "Курортіндустрія"[12], яке володіє 12-ма гектарами землі містечку Ворзелі поблизу Києва[13]. На цих землях лісового заказника місцевого значення "Ворзельський" "Курортіндустрія" планувала побудувати курортно-оздоровчий комплекс.

У 2012 році із позовом проти "Курортіндустріі" та Ворзельської селищної ради звернувся заступник прокурора Київської області[14] , щодо визнання недійсним договору оренди однієї з ділянок. Прокуратура, яка намагалася опротестувати виділення землі "Курортіндустрії". Справа дійшла і до Вищого господарського суду. Останній розгляд відбулося 13 березня 2015 року[15]. Володимир Гузир на той момент вже був призначений заступником Генпрокурора. Суд постановив: повернути касаційну скаргу позивача без розгляду.

Також Рафаловський володіє ТОВ "Ас.Терра"[16]. Фірмі належали чотири ділянки загальною площею понад 4 га для колективного житлового будівництва поряд з Вишгородом на острові Шлюзовий (Вальковський). За повідомленням ЗМІ, невідомо за яких умов і коли ТОВ "Ас.Терра" отримала ці землі[17]. Витяг із Реєстру майнових прав дає лише дані про іпотеку в 2011 р. Тоді дві найбільші ділянки площею по 2 га кожна були закладені в заставу – одна під позику в 10,28 млн грн., друга – під 9,58 млн грн (близько 2.5 млн доларів на той час).

Також журналісти стверджують, що на той момент цільове призначення було сільськогосподарське, 2015 року змінилося на колективне житлове будівництво, а наразі на кадастровій карті обидві ділянки обліковуються під кодом А 01.04 — для ведення підсобного сільського господарства[18]. Варто зазначити, що обидві ділянки 10 вересня 2018 року були перереєстровані на ТОВ "Айсленд В", яким також володіє Рафаловський[19].

Ще одна з компаній, заснована "Сучасними фінансовими інструментами" Рафаловського — ТОВ "Будівельний союз"[20]. У 2003 році ця компанія купила дитячий садок №101 по вулиці Лейпцизька, 3-А в Печерському районі Києва разом з прилеглою земельною ділянкою, площею більше гектара і побудувала бізнес-центр. Станом на жовтень 2018 року в будівлі по Лейпцизькій, 3-А розташовані офіси декількох компаній-орендарів. Ця ж адреса вказана, як юридична адреса компанії "Сучасних фінансових інструментів"[21].

В одному під’їзді з офісом компанії зятя Гузиря "Сучасні фінансові технології" на Лейпцизькій також розташувався й офіс компанії "БРСМ-Нафта", яка належала екс-міністру енергетики в уряді Віктора Януковича Едуарду Ставицькому. Саме в той час Гузир намагався тиснути на слідчих у справі компанії щодо заниження податку на додану вартість на 1,2 мільярда гривень[22].

20 травня 2015 Головним слідчим управлінням МВС знову було відкрито кримінальне провадження стосовно посадових осіб групи компаній "БРСМ" (ТОВ "БРСМ-Нафта", ТОВ "БРСМ", ТОВ "Укртрансоіл-2009", ТОВ "Росукренергохолдінг", ТОВ "Біотехнології-2000", ТОВ "Елемент-Оіл", ТОВ "Бел-Оіл", ТОВ "Нафтозбут", ТОВ "АЗС-Оіл", ТОВ "Нафто-Синтез", ТОВ "Укрнафтотрейдінг", які "в період 2014-2015 рр., зловживаючи службовим становищем, діючи за попередньою змовою, незаконно заволоділи коштами в розмірі 1,2 мільярда гривень шляхом незаконного придбання, виготовлення та збуту нафтопродуктів".

В листі за підписом Гузира[23] до тодішнього заступника міністра внутрішніх справ Василя Паскала він пише, що це "втручання у господарську діяльність".

Тоді ж повідомлялося про те, що ГПУ збирає дані про співробітників міліції, які займалися розслідуванням нафтових махінацій Ставицького[24]. Окрім того, згідно з даними, наведеними у публікації, відомство вимагало крім імен та контактних телефонів, копії наказів про призначення, відрядження, відпустки, лікарняні і навіть дані про місця їхнього попереднього працевлаштування. Запит був підписаний підлеглим Володимира Гузира – начальником управління з розслідування злочинів, скоєних працівниками правоохоронних органів, Головного слідчого управління Генпрокуратури В.Хребтаком.

28 липня 2015 року Гузир заявив, що написав заяву по відставку з посади першого заступника генерального прокурора[25].

Джерела

1. Гузир Володимир Павлович / Логос Україна

2. Активісти пікетували Генпрокуратуру та вимагали звільнити Гузиря

3. Гузир Володимир Павлович / РЕР

4. Перший заступник генпрокурора Гузир пішов у відставку

5. Заступник генпрокурора тисне на слідчих у справі БРСМ

Посилання

 1. ↑ Володимир Гузир призначений заступником Генерального прокурора України
 2. ↑ Шокін намагається "замнути" справу прокурорів-хабарників – активісти
 3. ↑ ГНІЗДО ГУЗИРЯ
 4. ↑ Гузир Дмитро Володимирович / Декларації 2016
 5. ↑ Гузир Дмитро Володимирович / Декларації 2017
 6. Перейти обратно: 6,0 6,1 Все найкраще — дітям. Прокурора Гузиря
 7. ↑ Гузир Дмитро Володимирович / Декларації 2015
 8. ↑ Керівники структурних підрозділів прокуратури міста Києва
 9. ↑ ПУБЛІЧНЕ АКЦІОНЕРНЕ ТОВАРИСТВО "БРОКБІЗНЕСБАНК"
 10. ↑ ВИТЯГ з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб- підприємців та громадських формувань
 11. ↑ Після відставки замгенпрокурора Гузира його зять зник з засновників будівельної фірми
 12. ↑ Єдиний державний реєстр юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань
 13. ↑ Інформація Державного земельного кадастру про право власності та речові права на земельну ділянку
 14. ↑ УХВАЛА ГОСПОДАРСЬКОГО СУДУ КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
 15. ↑ УХВАЛА ВИЩОГО ГОСПОДАРСЬКОГО СУДУ УКРАЇНИ
 16. ↑ Єдиний державний реєстр юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань
 17. ↑ Дачна колонія керівників «Нафтогазу-Укргідроенерго»
 18. ↑ Відомості про земельну ділянку
 19. ↑ Єдиний державний реєстр юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань
 20. ↑ Єдиний державний реєстр юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань
 21. ↑ ВИТЯГ з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб- підприємців та громадських формувань
 22. ↑ Заступник генпрокурора Гузир тисне на слідчих за рослідування діяльності БРСМ — "СХЕМИ"
 23. ↑ Лист заступнику міністра внутрішніх справ Василю Паскалу
 24. ↑ Прокурорське "кришування" бізнесу, що призвело до трагедії
 25. ↑ Заступник генпрокурора Гузир пішов у відставку